Pobierz
Technologia LED
Artykuły eksperckie
Pomiary i normy oświetleniowe od historii do współczesności
15-02-2022

Aktualne normy na oświetlenie są efektem niemal 100 lat badań i obserwacji tego, jak światło wpływa na komfort, bezpieczeństwo i efektywność pracy. Coraz bardziej szczegółowe określanie parametrów światła wynika z rozwoju metod badawczych.

Zobacz przegląd chronologiczny rozwoju norm oświetleniowych aż po dzisiejsze wymogi Normy PN-EN 12464-1: 2012

Czytaj więcej
Powrót do pracy w biurach i instytucjach - korzyści stosowania dezynfekcji ultrafioletem
26-08-2021

Jesień tego roku zapowiada się jako czas powrotów do biur i stacjonarnej pracy w wielu instytucjach. Polskie forum HR opracowało obszerne wskazówki dotyczące tego, jak zorganizować powrót do pracy stacjonarnej zarówno w wielkich jak i małych firmach. Część zaleceń wydaje się już wszystkim doskonale znana, ale pojawiły się także istotne wytyczne dotyczące stosowania lamp UV-C do dezynfekcji pomieszczeń, stanowisk roboczych i narzędzi. 
 

Czytaj więcej
Czy światło UV-C zabija wirusy?
18-06-2020

Jak znaleźć skuteczną metodę dezynfekcji zapobiegającą COVID-2?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, które z dostępnych obecnie na rynku sposobów odkażania powietrza i powierzchni mają potwierdzone naukowo działanie. Odpowiadamy, opierając się na wynikach aktualnych badań uwzględniających także neutralizację próbek koronawirusa, który wywołał pandemię. 

Czytaj więcej
Dezynfekcja w szkołach – krótki poradnik
01-09-2020

Ryzyko zarażeń CoV-2 wciąż jest wysokie, jednak zdecydowana większość szkół rozpoczyna pracę w tradycyjnym trybie. Co można zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i ich rodzin jednocześnie nie dopuszczając do paraliżu działania szkół? Przeczytaj wskazówki ekspertów ds. dezynfekcji ultrafioletem. 

Czytaj więcej
dezynfekcja dla siłowni, SPA i gabinetów fizjoterapii – Poradnik
14-08-2020

Właściciele siłowni, klubów fitness, obiektów sportowych oraz gabinetów fizjoterapii co dzień dbają o zdrowie i komfort swoich klientów. W dobie pandemii SARS-CoV2 ich troska musi dotyczyć także zapobiegania możliwości zarażenia się wirusem. Jednocześnie każdy rozumie, że obecnie priorytetem jest prowadzenie działalności w najszerszym możliwym zakresie. Odpowiadając na potrzeby branży sportowej i rehabilitacyjnej, wprowadziliśmy do oferty linię opraw oświetleniowych UV-Care, która pozwala na bezpieczne i szybkie odkażanie przestrzeni i powierzchni, dzięki czemu procedury dezynfekcyjne nie paraliżują pracy gabinetów czy siłowni.

Czytaj więcej
Wymagania techniczne dla opraw LED do stref czystych w szpitalach i zakładach produkcji żywności
17-07-2020

Prawidłowe oświetlenie to nie tylko właściwe parametry optyczne. W wielu miejscach kluczową rolę dla spełnienia norm odgrywa konstrukcja obudowy, pozwalająca na zachowanie sterylnych parametrów pomieszczenia i umożliwiająca łatwe czyszczenie. 

Czytaj więcej
Promieniowanie ultrafioletowe – vademecum
01-06-2020

Dezynfekcja ultrafioletem staje się standardem w wielu branżach - już nie tylko placówki medyczne decydują się na instalację opraw UV. Rozwój tej technologii i paląca potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa ludziom w przestrzeni publicznej, lokalach użytkowych, biurach i instytucjach sprawiają, że zainteresowanie lampami UV-C wciąż rośnie. 

Prezentujemy elementarne informacje o promieniowaniu UV, jego źródłach i wpływie na życie człowieka.

Czytaj więcej
Oswietlenie LED w szpitalach, gabinetach i przychodniach – normy i praktyka
25-09-2019

Analiza wymagan prawnych i faktycznych oczekiwan inwestorów.

Autor: Marian Kopecki

Czytaj więcej
Normy oświetleniowe dla szkół i uczelni
06-09-2019

Weryfikacja natężenia oświetlenia staje się coraz łatwiejsza, a profesjonalny luksomierz stał się częścią wyposażenia każdego inspektora budowlanego, BHP-owca czy specjalisty ds zabezpieczeń przeciwpożarowych. Warto więc przed przystąpieniem do instalacji czy modernizacji oświetlenia na LED zapoznać się z podstawowymi wytycznymi norm oświetleniowych, by nie dać się zaskoczyć w trakcie odbiorów. 

Czytaj więcej
LED LEDOWI nierówny. Jak uniknąć problemów przy modernizacji oświetlenia
06-09-2019

Bezproblemowa i efektywna instalacja LED wymaga fachowego podejścia. Czym kierować się w doborze oświetlenia, żeby uniknąć dodatkowych kosztów, nakładów czasowych i konieczności wymiany opraw?

Czytaj więcej
ENERGOMODERNIZACJE OŚWIETLENIA
03-10-2019

Wymiana tradycyjnych źródeł światła na LED gwarantuje oszczędności - zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz zlikwidowanie kosztów związanych z wymianami źródeł światła, co jest szczególnie dotkliwe dla użytkowników wysokich obiektów. Przed rozpoczęciem energomodernizacji i wymiany oświetlenia na LED warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o tym, jak to zrobić. 

Czytaj więcej
Energooszczędne oświetlenie LED
02-10-2019

Stosowanie energooszczędnego oświetlenia LED jest już nie tylko nowoczesnym trendem. Zarówno nowe i remontowane obecnie budynki, (mieszkalne, biurowe, przemysłowe czy należące do instytucji publicznych) wyposażane są w energooszczędne oświetlenie ze względu na potrzebę maksymalnego obniżania kosztów eksploatacji.  Trend ten wzmacniają także regulacje prawne, które coraz dokładniej określają wymagane poziomy efektywności energetycznej stosowanych opraw oświetleniowych i źródeł światła. Dowiedz się więcej o rekomendowanych rozwiązaniach i korzyściach płynących z wymiany oświetlenia na energooszczędne oprawy LED

Czytaj więcej
Dlaczego LED? Zbadaliśmy to.
01-10-2019

Światło słoneczne uważamy za najdoskonalsze, bo do takiego światła ludzkie oko przystosowywało się przez miliony lat ewolucji. Niestety nie jest ono dostępne przez całą dobę i nie dociera do każdego miejsca, zatem musi być zastępowane i uzupełniane światem sztucznym.

Już od czasów Edisona wynalazcy dążyli do tego, aby światło, przy którym pracujemy i żyjemy było jak najbardziej komfortowe, a więc zbliżone do światła słonecznego. Natomiast zarówno ze względu na ekonomię jak i ekologię, pobór prądu służącego do wyprodukowania takiego światła powinien być jak najniższy. Zestawiliśmy jakość i efektywność dostępnych obecnie źródeł sztucznego światła, żeby pokazać, jak doskonałą technologią jest LED.

Czytaj więcej
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.