Pobierz

Pomiary oświetlenia - laboratorium HSK LEDY

LABORATORIUM SPEKTROFOTOMETRYCZNE

LABORATORIUM SPEKTROFOTOMETRYCZNE

Kompletne laboratorium do pomiarów oświetlenia prowadzi badanie parametrów oświetlenia LED: diod, które pracują w oprawach HSK LEDY oraz gotowych produktów - modułów LED i opraw LED. Dzięki temu wszystkie dane techniczne w naszych materiałach informacyjnych są rzetelne i jednoznaczne. Laboratorium przygotowuje pliki fotometryczne, które zawierają informację o rzeczywistym strumieniu świetlnym z opraw, kątach rozsyłu światła, temperaturze barwowej i współczynniku oddawania barw. Dane te są niezbędne do obliczeń zgodności tworzonych przez nas projektów oświetlenia z obowiązującymi normami.

Prowadzimy także badania oświetlenia na zamówienie innych firm, dostarczając kompletnych danych pomiarowych, w tym parametrów wymaganych przez EPREL i EKOPROJEKT.

Zobacz listę naszych urządzeń pomiarowych i możliwych do przeprowadzenia na miejscu i w terenie analiz oświetleniowych. 

Pomiary w Laboratorium fotometrycznym HSK LEDY      Wymagane przez:
Nazwa pomiaru (Urządzenie) Przedmiot badania Mierzone parametry do obliczeń fotometrycznych EPREL / EKOPROJEKT
1. Pomiar strumienia świetlnego i spektrum
(Kula Ulbrichta ⌀ 0,3m)
diody LED, moduły LED i paski LED - strumień całkowity φ [lm]
- wykres spektrum w zakresie od 340nm do 780nm

 

2. Pomiar strumienia świetlnego i spektrum 

(Kula Ulbrichta ⌀ 2m)

źródła światła, oprawy do długości 1,9m

- strumień całkowity φ [lm]    
- temperatura barwowa Tc [K]  
- wskaźnik oddawania barw Ra     
- wykres spektrum w zakresie od 340nm do 780nm
- pobór mocy z zasilacza AC ~230V lub DC [W]    
- efektywność [lm/W]    
- współczynnik mocy
3. Pomiar rozsyłu światła oprawy
Goniofotometr C γ
Oprawy oświetleniowe:
- ciężar opraw do 30kg
- średnica opraw do 1m
- dokładność kątowa 0,1 stopnia

- strumień całkowity φ w zakresie 0-20 000lm [lm]
- rozsył światłości w sferze i półsferze    
- pliki fotometryczne IES i LDT    
- pobór mocy AC [W]  
- efektywność [lm/W]     


Pomiary oświetlenia u klienta     Wymagane przez:
Nazwa pomiaru (Urządzenie)     Przedmiot badania     Mierzone parametry      Norma PN-EN 12464-1:2004
Audyt oświetleniowy budynku
(Spektrofotometr GL Spectis)
Istniejące instalacje oświetleniowe        - natężenia oświetlenia [lx]    
- temperatura barwowa [K]
- współczynnik oddawania barw Ra (Ra0-Ra13, RfSkin)    
- równomierność oświetlenia
- tętnienie  w zakresie  0,1Hz do 12,5kHz
- migotanie PstLM
Badanie światła - Dla kogo? W jakim celu?

producenci i importerzy oświetlenia

Od 2021 r podmioty wprowadzające na rynek europejski źródła światła i osprzęt sterujący mają obowiązek oznaczać je etykietami energetycznymi (ang. Energy Labels) w zaktualizowanej skali efektywności energetycznej od A do G.  System EPREL (Europejski rejestr produktów do celów etykietowania energetycznego), który generuje te etykiety wymaga podania zmierzonych parametrów:

→ pobór energii
→ użyteczny strumień świetlny
→ kąt rozsyłu światła
→ temperatura barwowa
→ współczynnik oddawania barw.

Specjaliści naszego laboratorium przygotowują dane gotowe do wprowadzenia do bazy EPREL, włącznie z obliczeniami klasy efektywności energetycznej. 

* źródło ilustracji: Komisja europejska

producenci i importerzy oświetlenia

Sieci retail / właściciele salonów sprzedaży

Właściciele salonów samochodowych dużych marek oraz sklepów sieci odzieżowych, perfumerii, czy innych sieciowych punktów sprzedaży i usługowych zobowiązani są do dopasowania aranżacji sklepu do wymogów marki, które szczegółowo określa tzw. Manual - księga wizerunku. Każda z sieci definiując wygląd i charakter swoich salonów sprzedaży wybiera określone parametry oświetlenia, które należy spełnić, by sprzedawane artykuły - samochody, biżuteria czy ubrania, prezentowały się tak samo we wszystkich lokalizacjach. Urządzając sklep należy zweryfikować, parametry oświetlenia, oraz wykonać pomiary gotowej instalacji, zwracając uwagę zwłaszcza na parametry takie jak:

→ rzeczywiste natężenie oświetlenia na elementach ekspozycji
→ temperatura barwowa światła w poszczególnych strefach salonu
→ współczynnik oddawania barw (zwłaszcza w zakresie Rfskin dla sklepów odzieżowych oraz Ra9 we wszystkich typach ekspozycji)

Pomiary takie mogą zostać bez przeszkód realizowane na zamówienie klienta przez nasz zespół wyposażony w przenośne spektrofotometry wysokiej klasy.

Źródło ilustracji: Retail Manual Mercedes-Benz

Sieci retail / właściciele salonów sprzedaży

PRACODAWCY / INSTYTUCJE PUBLICZNE I SZKOŁY

Administratorzy i budynków, w których pracują i uczą się ludzie, zobowiązani są do zapewnienia warunków oświetleniowych zgodnych z aktualnymi normami. Norma PN-EN 12464-1: 2012 regulująca oświetlenie miejsc pracy określa następujące parametry:

→ Natężenie oświetlenia Em i równomierność oświetlenia Emin/Eśr
→ UGR
→ Temperatura barwowa Tc i oddawanie barw Ra

Wytyczne te dotyczą opraw oświetleniowych zainstalowanych i pracujących w budynkach, a ich kontrola może być prowadzona zarówno w trakcie odbiorów budynków, jak i w czasie, gdy już pracują - przez specjalistów ds. BHP, ekspertów PPoż i inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Aby uniknąć problemu niespełnionych norm, warto zweryfikować parametry istniejącego oświetlenia. 

PRACODAWCY / INSTYTUCJE PUBLICZNE I SZKOŁY
Wyposażenie pomiarowe laboratorium HSK LEDY

12 metrowa ciemnia i goniofotometr

Goniofotometr zainstalowany w 12-metrowej wielokomorowej ciemni optycznej służy do zdejmowania przestrzennych rozsyłów światłości opraw oświetleniowych. Pozwala na wykonywanie precyzyjnych i wiarygodnych pomiarów fotometrycznych, na podstawie których tworzone są krzywe rozsyłu światła o wysokiej dokładności. Posiadanie takich plików to podstawa wykonywania obliczeń oświetleniowych. Dzięki nim możliwa jest optymalizacja projektów pod kątem komfortu użytkowania oświetlenia i minimalizacja zużycia prądu.

12 metrowa ciemnia i goniofotometr
Kule ulbrichta

Kule ulbrichta

Posiadamy dwie Sfery Ulbrichta o średnicach 0,5m i 2,5m. Dzięki pomiarom w Sferach można okreslić strumień całkowity i charakterystyki spektralne źródeł światła i opraw. Dzięki temu zestawowi mamy możliwość precyzyjnych i wiarygodnych pomiarów zarówno dużych opraw oświetleniowych jak i najmniejszych źródeł światła - żarówek, retrofitów, modułów LED, sekcji LED oraz diod. Zapewniamy wiarygodne dane do obliczeń fotometrycznych oraz dostarczamy informacji o oświetleniu niezbędnych do wpisu w bazę EPREL, obliczania klasy efektywności energetycznej i drukowania etykiet energetycznych zgodnych z aktualnymi wytycznymi UE: użyteczny strumień świetlny dla kierunkowego / niekierunkowego źrodła światła.

Przenośny spektrofotometr

Najwyższej klasy przenośne urządzenie fotometryczne GL Spectis 1.0 Touch + Flicker od GL Optic pozwala na wykonywanie szerokiej gamy pomiarów oświetlenia w terenie. Możliwe jest zarówno badanie charakterystyki świetlniej pojedynczych opraw LED i oświetlenia w istniejących instalacjach. Precyzyjne i powtarzalne pomiary obejmują wszystkie ważne parametry oświetlenia:

→ Zakres spektralny światła (340 – 780 nm)
→ Natężenie oświetlenia
→ Natężenie napromienienia
→ Tętnienie oświetlenia

Urządzenie pozwala na generowanie kompletnych, wyczerpujących raportów pomiarowych.

Przenośny spektrofotometr
pomiary elektryczne i energetyczne

pomiary elektryczne i energetyczne

Kalibrowane źródła prądu stałego i przemiennego oraz precyzyjne mierniki mocy pozwalają na pomiary napięć, prądów oraz współczynnika mocy w zakresie od 1W do 1kW. Analiza tych parametrów wymagana jest przez EPREL, gdzie obowiązkowo nalezy podać realne pobory prądu oraz wartość tętnienia w zakresie  0,1Hz do 12,5kHz i migotania. 

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.