Jesień tego roku zapowiada się jako czas powrotów do biur i stacjonarnej pracy w wielu instytucjach. Polskie forum HR opracowało obszerne wskazówki dotyczące tego, jak zorganizować powrót do pracy stacjonarnej zarówno w wielkich jak i małych firmach. Część zaleceń wydaje się już wszystkim doskonale znana
używanie maseczek,
- dezynfekcja rąk,
- instalacja przesłon między stanowiskami pracy
- zwiększanie dystansu między pracownikami.
Jednocześnie pojawiły się istotne wytyczne dotyczące stosowania lamp UV-C do dezynfekcji pomieszczeń, stanowisk roboczych i narzędzi. Zaljeeca się jak najczęstszą dezynfekcję przestrzeni roboczych, biur, miejsc pracy, szatni i zapleczy socjalnych jak kuchnie, strefy relaksu oraz toalet. Dezynfekcja płynami z alkoholem nie jest w tym przypadku wystarczającym rozwiązaniem. Należy więc zainwestować w urządzenia działające na większą skalę. Idealnym rozwiązaniem w tym kontekście jest dezynfekcja ultrafioletem.
Lampy UV-C likwidują wirusa SARS CoV-2 w ciągu kilku sekund!
Ich działanie dezynfekcyjne jest skuteczne także na inne wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie, które odpowiadają za wiele często występujących chorób i alergii, dlatego będzie można używać ich nie tylko w walce z wirusem SARS CoV2. Naświetlanie, dzięku czujnikom ruchu i automatycznym starterom jest całkowicie bezpieczne, a do dezynfekowanych pomieszczeń można wejść bezpośrednio po wyłączeniu lamp.
Na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń dezynfekujących światłem ultrafioletowym. Pozwalają one na dostosowanie trybu pracy do możliwości danej przestrzeni, a ich stosowanie jest możliwe niemal wszędzie. Urządzenia mogą działać autonomicznie, na podstawie informacji płynących z czujników ruchu, ale także mogą być obsługiwane przez każdego pracownika po krótkim przeszkoleniu.
Dezynfekcja bezpośrednia - to najszybsza i najbardziej bezwzględna dla patogenów forma odkażania. Odbywa się w pomieszczeniach, w których nie przebywają ludzie, zwierzęta, a rośliny są osłonięte nieprzepuszczalnym materiałem (kotary, gruby papier, rolety czy ciemna folia). Pozwala w kilka minut odkazić powietrze i wszystkie powierzchnie, na które pada światło. Nadaje się także do odkażania dywanów, mebli i wykładzin. Realizują ją codziennie zespoły sprzątające, można także bez problemu stosować ją w przerwach między spotkaniami w salach konferencyjnych czy przestrzeniach gastronomicznych - wtedy wystarczy krótkie przeszkolenie pracownika, który będzie odpowiadał za naświetlanie pomieszczeń.
Automatyczna dezynfekcja bezpośrednia - lampy załączają się po zaniku obecności ludzi w danym pomieszczeniu - np. w windach, śluzach czy w toaletach.
Dezynfekcja przepływowa urządzeniami przenośnymi - doskonałe rozwiązanie dla zmniejszenia ilości wirusów i bakterii unoszących się w powietrzu. Dezynfektory mogą pracować przez cały czas, gdy w biurze są pracownicy. Urządzenia takie filtrują także zanieczyszczenia fizyczne (pyły) z powietrza i są całkowicie bezpieczne dla osób pracujących w pobliżu.
Dezynfekcja przepływowa zintegrowana w systemach wentylacji - to rozwiązanie może zostać wdrożone przez właścicieli budynku, wymaga ono niewielkiej ingerencji w urządzenia wentylujące, ale może przynieść kapitalne rezultaty. Jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w walce z tzw. Sick building syndrome, który można zdefiniować jako ciągłe pogarszanie się jakości powietrza krążącego w zamkniętym obiegu budynku biurowego.
Wyposażenie przestrzeni firmowych w urządzenia dezynfekcyjne może przynieść wymierne korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka powstawania ognisk COVID, ale i chorób jak sezonowe grypy, anginy i inne infekcje rozprzestrzeniające się drogą kropelkową. To może znacząco zmniejszyć roczną ilość zwolnień lekarskich, zwłaszcza w firmach, w których pracownicy przebywają wspólnie na niewielkich przestrzeniach.
Urządzenia HSK UV-Care dostarczane są klientom razem z dokładnymi procedurami dezynfekcji obliczonymi dla konkretnych pomieszczeń na podstawie mocy i skuteczności urządzeń. Dzięki temu każdy pracodawca może działać bez obaw, że organy kontrolne jak SANEPID oraz Państwowa Inspekcja Pracy i inspektorzy BHP w razie kontroli realizacji zaleceń anty-COVID uznają jego obiekt za bezpieczny.
Każda firma decydująca się na zastosowanie takich metod dezynfekcji podnosi też swoją ocenę w oczach pracowników i klientów, którzy zyskują poczucie bezpieczeństwa i komfort pracy. Może to stanowić dodatkowy argument dla pracowników nieprzekonanych do planowanego w większości korporacji na jesień powrotu do biur, a także stać się cennym elementem employer brandingu. Nowo rekrutowane osoby będą miały pewność, że zatrudniająca je firma z rozwagą podchodzi do bezpieczeństwa pracy.