Pobierz
Sterowanie oświetleniem
Światło ma wpływ na to, jak żyjemy

Sterowanie oświetleniem to już nie tylko zabieg mający na celu podniesienie komfortu i estetyki wnętrz. Coraz częściej wdrożenie systemu sterowania okazuje się kluczową decyzją ze względu na bardzo wysokie oszczędności i znaczny wzrost efektywności pracy począwszy od niewielkich manufaktur, a kończąc na ogromnych fabrykach, budynkach biurowych i uczelniach, gdzie wpływ światła na pracę jest nie do przecenienia. 

Dobrze zaprojektowany system oświetlenia, stworzony z myślą o konkretnym budynku i specyfice jego użytkowania jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy obiekt będzie miejscem przyjaznym, ekonomicznym i ekologicznym. 

Human Centric Lighting

Fotoreceptory znajdujące się w siatkówce ludzkiego oka pod wpływem padającego na nie światła inicjują reakcje chemiczne, które wywołują przekazywanie do mózgu sygnałów. Niektóre z nich trafiają w obszary, które sterują ludzkim zegarem biologicznym i powodują wydzielanie hormonów takich jak:

  • melatonina – zwana hormonem snu. Jej wysoki poziom we krwi (naturalnie występujący w nocy) odpowiada za spowolnienie funkcji organizmu i senność
  • kortyzol – potocznie zwany hormonem stresu. Stumuluje on ludzki metabolizm i bierze udział w produkcji glukozy, dzięki której mamy energię do działania. Niewielki poziom kortyzolu jest niezbędny do działania, ale po porannym wzroście jego stężenia we krwi, w ciągu dnia następuje jego spadek. 
  • serotonina czyli hormon szczęścia. Naturalnie w ciągu dnia stopniowo zastępuje kortyzol, którego poziom spada w ciągu dnia. Umożliwia działanie i zapobiega zmęczeniu.

Połączenie tej wiedzy z technologią pozwala w delikatny i przyjazny dla ludzkiego organizmu sposób wzmacniać ludzką aktywność w ciągu dnia i stymulować efektywną pracę. Spektrum światła emitowanego przez oświetlenie LED przystosowane do pracy w systemach sterowania opartych na HCL może zmieniać się w ciągu dnia rano wspierając produkcję hormonów, które nas pobudzają, natomiast pod wieczór wspomagając wyciszenie i uspokojenie organizmu. 

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.