Sterowanie oświetleniem to już nie tylko zabieg mający na celu podniesienie komfortu i estetyki wnętrz. Coraz częściej wdrożenie systemu sterowania okazuje się kluczową decyzją ze względu na bardzo wysokie oszczędności i znaczny wzrost efektywności pracy począwszy od niewielkich manufaktur, a kończąc na ogromnych fabrykach, budynkach biurowych i uczelniach, gdzie wpływ światła na pracę jest nie do przecenienia.
Dobrze zaprojektowany system oświetlenia, stworzony z myślą o konkretnym budynku i specyfice jego użytkowania jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy obiekt będzie miejscem przyjaznym, ekonomicznym i ekologicznym.
Fotoreceptory znajdujące się w siatkówce ludzkiego oka pod wpływem padającego na nie światła inicjują reakcje chemiczne, które wywołują przekazywanie do mózgu sygnałów. Niektóre z nich trafiają w obszary, które sterują ludzkim zegarem biologicznym i powodują wydzielanie hormonów takich jak:
Połączenie tej wiedzy z technologią pozwala w delikatny i przyjazny dla ludzkiego organizmu sposób wzmacniać ludzką aktywność w ciągu dnia i stymulować efektywną pracę. Spektrum światła emitowanego przez oświetlenie LED przystosowane do pracy w systemach sterowania opartych na HCL może zmieniać się w ciągu dnia rano wspierając produkcję hormonów, które nas pobudzają, natomiast pod wieczór wspomagając wyciszenie i uspokojenie organizmu.