Pobierz

Aktywna kompensacja mocy biernej

Czym jest moc bierna?

Czym jest moc bierna?

Moc bierna jest potrzebna do prawidłowego działania niektórych urządzeń elektrycznych, jednak nie zamienia się jej bezpośrednio na pracę. To powoduje straty i obciążenie sieci przesyłowej.
Pierwszym, najstarszym rozwiązaniem tego problemu były baterie kondensatorów. Kompensowały one jednak głównie moc bierną o  charakterze indukcyjnym, którą generowały urządzenia jak silniki indukcyjne, transformatory, piece indukcyjne czy oświetlenie z oprawami świetlówkowymi.
Wraz z pojawieniem się komputerów, oświetlenia LED, baterii UPS i innych urządzeń elektronicznych z zasilaczami występowaniem coraz większej liczby przekształtników energii w naszych instalacjach odbiorczych, zaczął pogłębiać się problem z mocą bierną pojemnościową.

Kto ponosi opłaty za moc bierną?

Nowe regulacje prawne mają „zachęcić” odbiorców energii elektrycznej do kompensacji mocy biernej w ich instalacjach, a tym samym do odciążenia sieci elektroenergetycznej. Dostawcy energii i operatorzy sieci dystrybucyjnych instalują obecnie liczniki, które rejestrują pomijaną wcześniej moc bierną pojemnościową i indukcyjną. Obecnie dotyczy to głównie:

  • • odbiorców prowadzących działalność gospodarczą;
  • • posiadających moc umowną przyłącza min. 14 kW.

 

Dotyka to zwłaszcza właścicieli instalacji fotowoltaicznych, firm, które posiadają wiele silników elektrycznych oraz waścicieli dużych galerii handlowych i biurowców z serwerowniami. Wprowadzane regulacje prawne wskazują jednak, że rozliczeniem mocy biernej będą obejmowane sukcesywnie coraz większe grupy odbiorców, a docelowo wszyscy odbiorcy, również gospodarstwa domowe.

Kto ponosi opłaty za moc bierną?
nowe pozycje na rachunkach?

nowe pozycje na rachunkach?

Liczniki energii elektrycznej dokonują pomiaru energii pobieranej z sieci oraz energii oddawanej do niej. Dlatego coraz więcej odbiorców otrzymuje rachunki z nowymi pozycjami:

•    Rozliczenie energii biernej pojemnościowej;

•    Rozliczenie energii biernej indukcyjnej.

Opłaty za te rodzaje energii mogą wynosić w zależności od eksploatowanych w danym obiekcie urządzeń elektrycznych nawet ponad 35% wartości rachunku! 

Jeżeli zauważyłeś na swoim rachunku te pozycje, nie wahaj się. Skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się jak szybko i skutecznie zredukować rachunek o ich wartość.

Nasze rozwiązanie w 4 prostych krokach
Analiza problemu i potrzeb
Analiza problemu i potrzeb

Zaczynamy od  dokładnej analizy faktur za dystrybucję energii, raportów z analizy sieci oraz danych z liczników przyłączeniowych klienta, aby zweryfikować potencjalny problem z energią bierną.

Wybór optymalnych urządzeń
Wybór optymalnych urządzeń

Z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia naszego zespołu dobieramy urządzenie, które pozwoli klientowi na całkowitą redukcję kosztów poboru energii biernej oraz maksymalnie odciąży sieć przesyłową.

Dostawa i montaż
Dostawa i montaż

Nasz zespół monterów przeprowadza instalację oraz uruchomienie kompensatorów u klienta. wykonując przy tym wszelkie prace niezbędne do bezawaryjnego  funkcjonowania urządzenia przez wiele lat.

Aktywna kompensacja mocy biernej
Aktywna kompensacja mocy biernej

Kompensator zaraz po uruchomieniu rozpoczyna kompensację mocy biernej oraz błyskawicznie reaguje na wszelkie zmiany jej wielkości i charakteru, co pozwala na całkowite wyeliminowanie opłat za energię bierną!

HSK Energia

to marka stworzona z myślą o zmieniającym się rynku energii w Polsce. Nasze instalacje OZE, urządzenia filtrujące i kompensujące uwzględniają aktualne regulacje prawne, które dopuszczają pobieranie opłat za moc bierną. Instalujemy dopasowane do potrzeb obiektu aktywne urządzenia prowadzące

  • •   kompensację mocy biernej indukcyjnej,
  • •   kompensację mocy biernej pojemnościowej, 
  • •   filtrację harmonicznych napięcia i prądu,
  • •   symetryzację obciążenia fazowego,

co pozwala na realne obniżenie rachunków i zmniejszenie awaryjności urządzeń pracujących w sieci.

HSK Energia
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.