Pobierz
Technologia LED
Artykuły eksperckie
18-06-2020

Czy światło UV-C zabija wirusy?

Promieniowanie UV-C należy aktualnie do najefektywniejszych technologii oczyszczania powietrza i powierzchni z wirusów, bakterii, grzybów oraz drobnoustrojów. Promienie niszczą również cienką warstwę lipidową SARS-CoV-2, dlatego stosowanie światła UV-C jest zalecaną przez Główny Inspektorat Sanitarny metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19.

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dn. 4 marca 2020 r.

DEZYNFEKCJA ULTRAFIOLETEM - UZNANA METODA WALKI Z DROBNOUSTROJAMI

Świetlówki emitujące promieniowanie UV o długości fali 100-280nm są sprawdzoną metodą dezynfekcji w szpitalach, transporcie publicznym i innych przestrzeniach, gdzie niezbędne jest szybkie i skuteczne odkażanie bez użycia płynów. Skuteczność tego rodzaj dezynfekcji została potwierdzona wieloma badaniami oraz praktyką sięgającą lat sześćdziesiątych XX wieku.

Dezynfekcja UV lub odkażanie promieniowaniem ultrafioletowym (UVC), polega na rozkładaniu niektórych wiązań chemicznych i mieszaniu struktury DNA, RNA i białek, powodując, że mikroorganizm nie może się rozmnażać. Kiedy mikroorganizm nie jest w stanie rozmnażać się, przestaje być zakaźny, a więc groźny dla ludzi. 

DEZYNFEKCJA ULTRAFIOLETEM - UZNANA METODA WALKI Z DROBNOUSTROJAMI

Wirusy, bakterie i grzyby

Wirusy, w tym także koronawirus są znacznie mniejsze niż bakterie. Dlatego też dla ochrony układu oddechowego przed infekcją zaleca się specjalistyczne maseczki, co najmniej takie, które chronią przed wdychaniem najmniejszych cząsteczek pyłów zawieszonych w smogu PM1.

Osłonka lipidowa wirusa jest nieporównywalnie cieńsza niż ściana komórki bakterii, którą z łatwością pokonuje promieniowanie ultrafioletowe. Zatem strumień fotonów z oprawy o potwierdzonym działaniu bakterio czy grzybobójczym jest wystarczająco silny by zagwarantować destrukcję RNA wirusa, tym samym unieszkodliwiając go i sprawiając, że dezynfekowana przestrzeń jest w pełni bezpieczna dla człowieka. W polskich laboratoriach testuje się efektywność bakterio i grzybobójczą źródeł światła UV, ale pozytywny wynik takich testów jest równoznaczny z działaniem wirusobójczym danej oprawy. 

Dokładne testy prowadzone na virusach SARS-CoV1 i COVID-192 prowadzone są w licznych laboratoriach uniwersytetów na całym świecie, a ich wyniki jednoznacznie udowadniają, że dezynfekcja UV-C jest skuteczna.

Wirusy, bakterie i grzyby

"Zgodnie z doniesieniami naukowymi oraz oświadczeniem Narodowej Komisji Zdrowia w Chinach, koronawirus SARS-CoV-2 jest wrażliwy na promieniowanie nadfioletowe, zwłaszcza z zakresu UVC (200 - 280 nm). Zatem, podobnie jak inne bakterie i wirusy, może on być efektywnie eliminowany poprzez zastosowanie lamp bakteriobójczych. (...)

Należy jednak pamiętać, że oprawy bakteriobójcze zaleca się stosować tylko w środowisku pracy czy w obiektach użyteczności publicznej i pod ścisłą kontrolą osób odpowiedzialnych za ich nadzór."

 

Zmniejszenie zagrożenia COVID-19 przez zastosowanie promieniowania nadfioletowego, KOMUNIKAT nr 3 Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy, 21 maja 2020

Dezynfekcja UV-C - porównanie skuteczności

dezynfekcja bezpośrednia

Zastosowanie opraw naświetlających ultrafioletem bezpośrednio gwarantuje likwidację 99,99% bakterii wirusów z wszystkich naświetlanych powierzchni i powietrza w dezynfekowanym pomieszczeniu. Dezynfekcja jest ekspresowa, ale musi odbywać się bez obecności ludzi.

dezynfekcja przepływowa

Oprawy przepływowe mogą być stosowane w obecności ludzi, jednak ich wadą jest niższa skutecznosć - odkażane jest jedynie powietrze, które oprawy przepuszczają. Wirusy i bakterie, które osiadają na powierzchniach nie są dezaktywowane. 

Jak określić czas dezynfekcji?

Każde źródło promieniowania UV-C ma specyficzne parametry, które decydują o tym, jak długi czas naświetlania potrzebny jest, żeby wyeliminować zagrażające człowiekowi drobnoustroje.Wydajność lamp UV powinna być więc każdorazowo określana przez producenta i na jej podstawie tworzone powinny być wytyczne dezynfekcyjne. 

Oświetlenie HSK UV-Care zostało przebadane w laboratoriach fotometrycznych, ustalona została dokładna moc napromienienia (podawana w mW/cm2) dla każdej z opraw. Ponadto w laboratorium mikrobiologicznym Jagiellońskiego Centrum Innowacji ustalono dawki promieniowania zapewniające skuteczność dezynfekcji 99,99% mikroorganizmów. Posiadając te dane, specjaliści HSK LEDY obliczają rekomendowane czasy naświetlania dla pomieszczeń o różnych kubaturach dla każdego zamówienia. 

Należy zaznaczyć, że dezynfekcja 99,99% mikroorganizmów to bardzo wysoki próg, wyższy niż np. wymagany w dezynfekcji wody pitnej.

Jak określić czas dezynfekcji?

Typowe czasy dezynfekcji dla różnych pomieszczeń

Dowiedz się więcej – dezynfekcja ultrafioletem
Dezynfekcja w szkołach – krótki poradnik

Ryzyko zarażeń CoV-2 wciąż jest wysokie, jednak zdecydowana większość szkół rozpoczyna pracę w tradycyjnym trybie. Co można zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i ich rodzin jednocześnie nie dopuszczając do paraliżu działania szkół? Przeczytaj wskazówki ekspertów ds. dezynfekcji ultrafioletem. 

Zobacz więcej
dezynfekcja dla siłowni, SPA i gabinetów fizjoterapii – Poradnik

Właściciele siłowni, klubów fitness, obiektów sportowych oraz gabinetów fizjoterapii co dzień dbają o zdrowie i komfort swoich klientów. W dobie pandemii SARS-CoV2 ich troska musi dotyczyć także zapobiegania możliwości zarażenia się wirusem. Jednocześnie każdy rozumie, że obecnie priorytetem jest prowadzenie działalności w najszerszym możliwym zakresie. Odpowiadając na potrzeby branży sportowej i rehabilitacyjnej, wprowadziliśmy do oferty linię opraw oświetleniowych UV-Care, która pozwala na bezpieczne i szybkie odkażanie przestrzeni i powierzchni, dzięki czemu procedury dezynfekcyjne nie paraliżują pracy gabinetów czy siłowni.

Zobacz więcej
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.