Pobierz
Technologia LED
Artykuły eksperckie
17-07-2020

Wymagania techniczne dla opraw LED do stref czystych w szpitalach i zakładach produkcji żywności

Strefy czyste wymagają specjalnych rozwiązań

Strefy czyste wymagają specjalnych rozwiązań

Bloki operacyjne, izolatki, sterylizatornie a także wyznaczone strefy laboratoriów i zakładów produkcji żywności, leków, kosmetyków to przestrzenie, gdzie czystość stanowi kluczowe wyzwanie. We wszystkich takich miejscach normy i regulacje nakazują stosowanie specjalnego wyposażenia, dzięki któremu możliwe jest zachowanie wysokiego poziomu czystości, a niekiedy sterylności. Oprócz klimatyzacji, która gwarantuje nawiew czystym powietrzem i odpompowywanie potencjalnie zanieczyszczonego, należy stosować elementy wyposażenia, które uniemożliwiają gromadzenie się brudu - zarówno widocznych gołym okiem pyłów, kurzu czy innych zanieczyszczeńm jak i bakterii, pleśni, grzybów i wirusów. 

Wymagania takie muszą spełniać także i oprawy oświetleniowe. Dla producentów oznacza to potrzebę tworzenia oświetlenia, które charakteryzuje się doskonałymi parametrami świetlnymi oraz przemyślaną konstrukcją zewnętrzną. Jakie cechy ma więc oprawa do oświetlenia stref czystych?

cechy oświetlenia LED do stref czystych

1. Optyka i zasilanie

  • Stabilne światło pozbawione efektu migotania (no-flicker), które nie męczy wzroku. Specjalistyczne zadania jak na przykład procedury medyczne, badania laboratoryjne wymagają od osób pracujących w takich pomieszczeniach długotrwałego wytężania wzroku, dlatego jakość światła, w którym pracują jest kluczowa

  • Wysokie oddawanie barw Ra>90. To bardzo ważne zwłaszcza tam, gdzie wykonywane są trudne zadania wzrokowe, jak na przykład ocena tkanek, porównywanie próbek, ocena wizualna żywności.

  • Możliwość sterowania strumieniem światła (wybór zasilaczy DALI lub 0-10V) oraz możliwość zintegrowania opraw z systemami BMS

  • Spełnianie wymagań dotyczących zasilania awaryjnego potwierdzone przez CNBOP (wyposażenie oprawy we wbudowany moduł zasilania awaryjnego lub możliwość podłączenia jej do budynkowego systemu zasilania awaryjnego lub zapasowego)

1. Optyka i zasilanie
2. obudowa i instalacja

2. obudowa i instalacja

  • Oprawę musi charakteryzować szczelnośc co najmniej IP65, która gwarantuje, że do obudowy nie będzie dostawać się kurz, pyły i jakiekolwiek inne zanieczyszczenia. IP65 umożliwia także mycie opraw strumieniem wody bez ryzyka wniknięcia do elementów optycznych wilgoci.
  • Doskonałe przyleganie do sufitów w miejscach łączenia. Oprawy do stref czystych produkowane są wyłącznie w wariancie wpuszczanym do sufitów GK lub do sufitów modułowych, a łączenie opraw z sufitem uszczelniane jest sylikonami o właściwościach bakteriobójczych, co wyklucza zbieranie zanieczyszczeń.
  • Instalacja opraw powinna być nieskomplikowana i żadne elementy mocowania nie mogą być widoczne po montażu.
  • Widoczna po instalacji część oprawy musi być gładka i pozbawiona załamań. Oprawy powinny być zabezpieczone z zewnątrz szkłem hartowanym, odpornym na działanie chemicznych środków czyszczących.

Jakość potwierdzona atestami

Oświetlanie stref czystych jest wymagającym zadaniem, a końcowy efekt każdorazowo weryfikowany jest przez ludzi, którzy w pomieszczeniach o takiej charakterystyce wykonują swoje zadania zawodowe. Żeby mieć pewność, że wybrane oprawy LED spełnią wszystkie istotne warunki oświetlania pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach higienicznych warto opierać się na opiniach instytucji badawczych i certyfikujących. Do najważniejszych dokumentów, jakie producent powinien prezentować razem z oprawą należy Atest Higieniczny do odpowiednich pomieszczeń wystawiany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Atesty takie dopuszczają produkty do stosowania w wymagających warunkach jak te, które panują w szpitalach, zakładach przetwórstwa żywności czy laboratoriach mikrobiologicznych. 

 

Jakość potwierdzona atestami
Kontakt
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.